Położenie

 

Projektowane osiedle położone jest na 6 hektarowym terenie. Teren położony jest  we wsi Bończa, w gminie Słubice, w województwie mazowieckim, nad Wisłą. Osiedle będzie realizowane w dwóch etapach. Aktualnie przystępujemy do realizacji etapu pierwszego. Etap ten obejmuje zagospodarowanie 2,5 ha terenu, na których zaprojektowano 15 domów jednorodzinnych oraz 5 domów szeregowych.

 

Osiedle położone jest w pobliżu historycznego miasta Płock , w odległości 25 km i połączone z nim malowniczą drogą wijącą się wśród pól i lasów, jesienią bajecznie kolorowych.

 

Od Warszawy osiedle oddalone jest 86 km. Można dojechać drogą wojewódzką nr 575, która doprowadzi nas przez Sochaczew i Błonie do centrum miasta. Położenie terenu jest wyjątkowo malownicze, nietypowe dla niziny mazowieckiej, swoista enklawa wzniesień i opadających ku dolinom pagórków, pokrytych lasami, niekiedy pastwiskami i falującymi zbożami.  To obszar polodowcowy, pozostałość moreny czołowej pradoliny Wisły.

 

Teren zapraszający do spacerów pieszych i rowerowych , grzybobrania, a w sezonie pachnący truskawkami , bo jest to zagłębie uprawy truskawek, malin i sadów. Przy osiedlu biegnie trasa konna.W zimie świetny teren do narciarstwa nizinnego.

 

To tutaj można spotkać stada saren, spłoszonych szaraków, stada kuropatw i kolorowych bażantów, rodziny bocianów przylatujące rok rocznie do swoich gniazd i majestatycznie kroczących  po łąkach.

To tutaj odwiedzić można rezerwaty rzadko spotykanego ptactwa i powędrować nad Wisłę przez łąki, lasy i pola.

 

Jednocześnie, nieopodal, bo w odległości 7 km, jest wieś Sanniki, gdzie Aleksander Pruszak, jeden z najbogatszych ziemian na Mazowszu w XVIII w, wybudował swoja letnią rezydencję według projektu Henryka Marconiego. W tym pałacyku Chopin spędził wakacje u swego szkolnego kolegi, Aleksandra Pruszaka.

 

Upamiętniając ten pobyt, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina organizuje każdego miesiąca koncerty muzyki Chopina w wykonaniu najlepszych pianistów , którym towarzyszy słowo, ubarwiające klimat koncertu, niekiedy zapadające głęboko w pamięć i serce, jak to miało miejsce gdy sceną zawładnął św. p. Janusz Zakrzeński mówiąc wiersze Aleksandra Fredry.

 

Zaledwie 30 km od naszej wsi Bończa jest Żelazowa Wola, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, warte poznania, gdzie w sezonie letnim organizowane są sobotnio – niedzielne koncerty muzyki naszego kompozytora.  A parę kilometrów dalej wieś Brochów z kościołem, w którym pp. Chopinowie zawierali związek małżeński.

 1  2  3  4

 

 Można by jeszcze dalej wymieniać miejsca w pobliżu, które powinno się poznać, nie wspominając o Płocku, dawnej stolicy Mazowsza z dwoma grobami królów polskich w katedrze płockiej, ale nie tutaj miejsce na tak obszerny opis.

 

W gminie Słubice są dwa pałace: rodziny Skarżyńskich w Studzieńcu i Grzybowskich w Słubicach. Oba są odbudowywane przez nowych właścicieli  i maja także służyć mieszkańcom i przyjezdnym gościom.

 

Mapa sytuacyjna