Realizacja osiedla

 

Brak od 1989 r. polityki mieszkaniowej w Polsce , brak dostępności do mieszkań, szczególnie ludzi młodzi , powoduje katastrofalne dla społeczności  i  kraju  konsekwencje .

W badaniach CBOS ze stycznia 2012 r.

 • 50% ankietowanych stwierdziło, że głównym problemem polskich rodzin jest brak perspektyw mieszkaniowych
 •  70% uważa , ze jest to główna przyczyna spadku urodzeń.

Jedyną ofertą mieszkaniową dla młodych ludzi w Polsce są hipoteczne kredyty bankowe , będące zadłużeniem  na całe życie. Państwo tworzy nową warstwę społeczną  :

 • niewolników kredytów hipotecznych , młodych ludzi finansujących banki lwią częścią swoich zarobków i kurczowo , za każdą cenę,  zmuszonych strzec swojego stanowiska pracy.

*

Pragniemy aby budowa domu w naszej technologii własną pracą była szansą  zdobycia własnego dachu nad głową. Firmy budowlane , z uwagi na wysokie koszty pracy  , żądają za prace budowlane sum przekraczających możliwości normalnego obywatela RP .


Goscie z Anglii przygotowuja mase gliniana w rytmie salsy
 Suszenie słomy  Goście z Anglii przygotowują  masę gliniana w rytmie salsy

 

Opracowana technologia „Naturalnego Domu” oferuje unikalne możliwości budowy domu we własnym zakresie.  Te możliwości istnieją dzięki :

 • łatwości pracy z gliną , podstawowym materiałem budowlanym tych domów ;
 • prostej i czytelnej dla każdego konstrukcji domu oraz starannie opracowanej technologii stosowanych materiałów jak i poszczególnych elementów domu;
 • krajowe naturalne zasoby gliny są ogromne. Glina występuje we wszystkich rejonach kraju ;
 • słoma jest jeszcze powszechnie dostępna.
Skautowie francuscy formują cegły w matrycy Suszenie cegiel na sloncu i wietrze
 Skautowie francuscy formują cegły w matrycy  Suszenie cegiel na sloncu i wietrze

 

W środkowo europejskiej strefie klimatycznej fabrykowane z lokalnych materiałów, lekkie cegły z gliny i słomy są absolutną rewelacją, bezkonkurencyjnym, trwałym i bezpiecznym w użytkowaniu  materiałem budowlanym na ciepłe mury i sklepienia. Dodajmy, znane są i stosowane na naszych terenach od setek lat.

 

Starczy 3 dni warsztatów aby wiedzieć jak można postawić taki dom. Prace można wykonać samodzielnie a jeszcze szybciej  przy pomocy rodziny i przyjaciół. Jest szansa aby  70 % czynności  na budowie  wykonać samemu  i taki możemy mieć % oszczędności w wydatkach przy budowie domu.

 

Planujemy trzy systemy budowy domów na osiedlu:

 • własna praca przy budowaniu domu, z rodziną czy przyjaciółmi ;
 • w systemie mieszanym – niektóre prace konstrukcyjne zlecamy rzemieślnikom, proste     wykonujemy sami ;
 • zlecamy wykonanie domu doświadczonej w budownictwie naturalnym firmie.

 

Murowanie ściany Murowanie sciany szczytowej

 

Na osiedlu stworzymy, odpłatnie lecz po kosztach własnych, warunki do wykonania wielu prostych prac np. fundamentów, fabrykacji cegieł, murowania ścian i sklepienia, krycia dachu dranicami, posadzek itp. Uruchomiamy fabrykację drewnianych szkieletów domów , na życzenie wraz z montażem.

 

Będziemy organizować grupy do wspólnej realizacji stanów surowych domów, będzie to tym łatwiejsze, że wszystkie domy będą w takiej samej technologii. W przypadku domów szeregowych ten sposób realizacji  będzie konieczny.

 

W pierwszym roku budowy osiedla udzielimy wszelkiej  pomocy technologicznej i technicznej . Liczymy jednak na szybkie zorganizowanie się samorządu  mieszkańców, wspólną budowę i zarządzanie osiedlem. Łączyć nas wszystkich będzie wspólne budowanie i wspólna fascynacja naturą .